Askeri Gemilerde Kullanılan Vana Tipleri - VİP Site Tanıtımları - Ondokuz Mayıs Üniversitesi Forum

Gönderen Konu: Askeri Gemilerde Kullanılan Vana Tipleri  (Okunma sayısı 517 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GameLear

  • Administrator
  • *
  • İleti: 305
  • Cinsiyet: Bay
  • Ondokuz Mayıs Üniversitesi
    • Profili Görüntüle
  • Akademik: Çarşamba Ticaret Borsası Meslek Yüksekokulu
  • Bölüm: Bilgisayar Proğramcılığı
Askeri Gemilerde Kullanılan Vana Tipleri
« : 29 Ocak 2018, 01:31:00 »
Günümüz sanayi endüstrisinde birçok boru sisteminde kullanılan ve anahtar görevi gören vanalar, akışkanların akışını kontrol etmek amacı ile kullanılmaktadır. Birçok farklı çeşide sahip olarak karşımıza çıkan vanaların ana çalışma prensibi, akışkanların açma kapama yöntemi ile debisini, hızını ve basıncını ayarlama görevini üstlenmektir. Birçok farklı alanda kullanım amaçlarına uygun şekilde üretilen vana tiplerinden bir tanesi olarak sürgülü vanalar göz önüne çıkmaktadır.

Sürgülü vanalar, boru sistemlerinde kullanılan vanalar arasında en basit çalışma prensibine sahip olan vanalardır. Bu vanalarda kapı işlevi gören iki sürgü ve bir mil yer almaktadır. Tamamen açma ya da kapama şeklinde çalışmakta olan bu vanalar, akışkanın geçişini ya tamamen sağlamakta ya da durdurmaktadır. Kısmi açık olarak kullanılması, vanada tahribat oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle basınçlı akışkanlarda kısmi açık olarak kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Askeri gemilerde kullanılmakta olan vanalar arasında buhar vanalar da yer almaktadır. Endüstriyel alanda buharlı boru hatları geri dönüşümü kolay olmasından dolayı kullanımına sıkça rastlanan bir boru sitemdir. Bu nedenle bu boru sistemlerinde akışkanın geçişini sağlamakta buhar vanalarına düşmektedir. Buhar vanalar, çalışma prensibi olarak diğer vanalarla aynı şekilde çalışmaktadır. Fakat sahip olduğu elemanlar sayesinde kısmi açık şekilde de kullanılabilmektedir. Oldukça yüksek basınçlara dayanıklı olan buhar vanalar, sızdırmazlık özelliğine de sahiptir.

Kelebek vana, askeri gemi boru sistemlerinde kullanılmakta olan bir diğer vana tipidir. Bu tip vanalarda kapama elemanı olarak düşey eksene yerleştirilmiş bir mil etrafında dönmekte olan mildir. İçerisinde bulunan metal klape ve elastik ya da plastik bir sızdırmazlık malzemesi kullanılarak sızdırmazlık özelliği sağlanmaktadır. Aynı zamanda bu eleman boru ile vana arasında bulunan flanşta conta görevini de üstlenmektedir.

Askeri gemilerde görülen diğer vana çeşitleri olarak ise çamur vana, çekvalf, dış şarj vana, ani kapama vanası ve yangın vanası gösterilebilmektedir.

Askeri Gemi Vanaları Nereden Alınabilir?

Askeri gemi vanaları konusunda oldukça kaliteli hizmetler sağlamakta olan Dikkan Vana, en kaliteli ürünleri yaparak müşterilerine sunmaktadır. Askeri gemi vanalarını almak için adresini ziyaret edebilir ve kullanım amacınıza uygun en kaliteli ürünü seçebilirsiniz.


« Son Düzenleme: 08 Ekim 2018, 17:07:00 Gönderen: GameLear »Etiket: