Ağır Ceza Mahkemesi Görev Alanına Giren Suçlar - VİP Site Tanıtımları - Ondokuz Mayıs Üniversitesi Forum

Gönderen Konu: Ağır Ceza Mahkemesi Görev Alanına Giren Suçlar  (Okunma sayısı 394 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GameLear

  • Administrator
  • *
  • İleti: 305
  • Cinsiyet: Bay
  • Ondokuz Mayıs Üniversitesi
    • Profili Görüntüle
  • Akademik: Çarşamba Ticaret Borsası Meslek Yüksekokulu
  • Bölüm: Bilgisayar Proğramcılığı
Ağır ceza davaları, kanunlarla düzenlenmiş ve diğerlerine göre çok daha yüksek cezaları olan suçların incelendiği ve yargılandığı davalardır. İstisnalar dışında, ağır ceza gerektiren davalara bu mahkemelerde bakılmaktadır. Bu davalarda diğerlerinden farklı olarak tek yargıç değil, üç kişilik bir yargıç heyeti görev yapmaktadır. Yani sanık hakkındaki kararı tek bir kişi değil, üç kişiden oluşan heyet oy birliği ile vermektedir. Söz konusu davalarda verilen cezalar, hürriyeti bağlayıcı cezalardan oluştuğu için bu davalarda ceza avukatları ile çalışılması son derece önemlidir. Peki, bu mahkemelerin görev alanına giren suçlar hangileridir?

Hepimizin bildiği üzere en ağır suçlardan bir tanesi kasten adam öldürme (cinayet) olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani cinayet davalarına da doğrudan ağır ceza mahkemeleri bakmaktadır. Bunun dışında cinsel saldırı, yağma, resmi belgede sahtecilik, hileli iflas, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, düşmanla işbirliği yapmak, zimmet suçu ve rüşvet suçu gibi davalara da ağır ceza mahkemelerinde bakıldığını söyleyebiliriz. Avukat İzmir bünyesinde faaliyet göstermekte olan birçok avukat, ceza davalarında etkili bir konumda yer almaktadır.

Ceza Avukatlarının Rolü

Ağır ceza mahkemesinin görevine giren davalarda yer alan avukatlar ceza avukatları olarak bilinmektedir. Avukatlar, soruşturma aşamasından kovuşturmaya kadar bütün aşamalarda sanıkların yanında olmaktadır. Bireylerin herhangi bir mağduriyet yaşamaları durumunda Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmaları gerekmektedir. Cumhuriyet savcısı, söz konusu şikâyeti inceleyecek, değerlendirecek ve gerek görmesi durumunda kamu adına ceza davasını açacaktır. Daha sonra suçla ilgili deliler bulunur, değerlendirilir ve olay mahkeme huzuruna çıkarılır. Bu aşamada bireylerin haklarını savunan, onlarla ilgili delilleri toplayan ve mahkemeye sunan kişiler ceza avukatlarıdır. Ağır ceza mahkemesinde görülen davaların sonucunda ağır cezalarla karşılaşıldığı için bu aşamada avukatlara büyük bir sorumluluk düşmektedir. Avukatların, gerek soruşturma gerekse kovuşturma aşamalarında oldukça dikkatli davranması ve gerekli savunmayı gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Dolayısıyla genelde ağır ceza davalarına bakan ve bu konuda uzmanlaşmış olan avukatları tercih etmek büyük bir avantaj olacaktır. Yaşadığınız olayla bağlantılı olarak ceza avukatı arıyorum diyenler arasındaysanız oldukça hassas davranmanız gerektiğini kesinlikle unutmamalısınız. Yani davalarınızda avukat ihtiyacı duymanız durumunda en iyi avukat İzmir bünyesinde yer alan avukatlarla çalışmanız mümkün olacaktır.« Son Düzenleme: 28 Ocak 2018, 14:58:02 Gönderen: GameLear »Etiket: