YATAY GEÇIŞ NASIL YAPILIR? - Genel - Ondokuz Mayıs Üniversitesi Forum

Gönderen Konu: YATAY GEÇIŞ NASIL YAPILIR?  (Okunma sayısı 6596 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GameLear

  • Administrator
  • *
  • İleti: 305
  • Cinsiyet: Bay
  • Ondokuz Mayıs Üniversitesi
    • Profili Görüntüle
  • Akademik: Çarşamba Ticaret Borsası Meslek Yüksekokulu
  • Bölüm: Bilgisayar Proğramcılığı
YATAY GEÇIŞ NASIL YAPILIR?
« : 30 Nisan 2015, 13:57:25 »
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yatay Geçiş Nasıl Yapılır Bilgi Makalesi

Yatay geçiş özet Bilgi

öncelikle ben yatay geçiş nasıl yapılır hakkında kısa bir özet geçiyim çünkü zamanında bende biraz bu konuları araştırmıştım.İstediğiniz bir dönem sonunda yatay geçiş yapabiliyorsunuz.her üniversitede yatay geçiş için kurallar var çoğu kurallar aynı olsada farklılık gösterebiliyor tabi bu kurallardan en önemlisi gano puanınız ve herhangi bi dersden başarısız olmamanız nadirde olsa bazı üniversiteler başarısız olduğunuz 1-2 ders ile kabul edebiliyor diye biliyorum tabi kesin birşey söylemiyorum.Geçmek istediğiniz Üniversitenin yatay geçiş kurallarını açarsanız orda kesin bir bilgi yazar.Ve her üniversitenin yatay geçiş için belli bir kontenjanı oluyor her bölüm için genelde 2 gibi bir kontenjan açılıyor.Başvurulan süreç içinde en yüksek gano puanı olan geçiş yapmaya hak kazanıyor başvurularda şöyle bir sıkıntı var sizin sınavlarınız bittiği zaman transkript kağıdınızı alıp başvurcağınız üniversitenin akademik takviminde yazan süre içersinde transkript üniversiteye götürmelisiniz tabi bu üniversiteden üniversiteye fark ediyor bazılarına internet üzerinden başvuruda yapılıyor diye biliyorum.Ama şöyle bir sorunda varki her üniversitenin akademik takvimi farklı neredeyse yani şöyle bir sıkıntı çıkıyor sizin sınavlarınız bitmeden gitmek istediğiniz üniversitenin yatay geçiş takviminde başvurular bitmiş olabiliyor yani akademik takvimleri denk gelen üniversiteleri tercih etmek zorunda kalıyorsunuz ve 2.ci bir sorunda hala varmı bilmiyorum belki düzeltmişlerdir eğer geçiş yaptığınız üniversitede kyk da kalıyorsanız geçiş yapıtığınız ildeki kyk giremiyorsunuz tekrardan o kyk girmek için başvuru yapıp sıranızı beklemeniz gerekiyor diye biliyorum tabi bizim zamanımızda öyleydi belki şimdi öyle bir sorun kalmamış olabilir.Neyse bunlar benim kendimce araştırmalarımdan ve yatay geçiş yapanlardan gördüğüm sorunlardı kesin bilgileri resmi kurumların makalelerinden okuyabilirsiniz.Aşağıda ayrıntılı bir makale yazıyor ama güncelleğini yitirmiş olabilir.  :banned:

YATAY GEÇİŞ İÇİN ŞARTLAR

Puan Türü: Öğrencinin okuduğu program ile geçiş yapmak istediği programın puan türü farklı ise, sınava girdiği yıl geçiş yapacağı bölümün puan türünün hesaplanmış olması gerekmektedir (örneğin, TM1 den MF4 ‘de geçiş yapmak isteyen öğrencinin, sınava girdiği yıl MF4 puanının da hesaplanmış olması gerekir).

Not Ortalaması: Yatay geçiş yapmak için aranan ilk şart yüksek not ortalamasıdır. İstenen en düşük not ortalamasını üniversiteler kendisi belirler ve genelde en düşük ortalama 4.00 üzerinden 3.00 ile 3.50 arasında değişir. Yatay geçiş kontenjanlarının sınırlı olduğu düşünülürse, en yüksek ortalamaya sahip olan öğrencinin şansının daha yüksek olduğu görülür.

Geçiş Zamanı: Öğrenciler en erken I. öğretim yılını tamamladıklarında yatay geçiş başvurusu yapabilir. Hazırlık ilk yıl sayılmaz, öğrencilerin not ortalamasının hesaplanabilmesi için bölümlerinde bir yılı tamamlamaları gerekir. Ön lisans programlarında (2 yıllık) ilk yarıyıl ya da son yarıyıl için; lisans programlarıda ise (4 yıllık) ilk yıl ya da son yıl için başvuru yapılamaz.

Başvuru zamanı: Başvurular genellikle yaz aylarında yapılır. Her üniversite kendi başvuru tarihini belirler ve bunu web sitesinde yayınlar.

Başvuru sayısı: Bir öğrenci 2 kez başvurabilir. Üniversitenin onayı olduğu sürece, bir kez reddedilen bir öğrenci bir sonraki yarıyılda da başvuru yapabilir. Bu kararlar tamamıyla üniversitelere bırakılmıştır. Normalde 2. başvuru, 2. öğretim yılı sonunda yapılır.

Öğrenci Sayısı: Bir bölüme yatay geçişle kaç öğrenci alınacağı genellikle o bölümün öğrenci kontenjanı ile orantılıdır. Bu oran % 5-10 arası olabilir. 100 kişilik bir kontenjanı olan bölüm 5 öğrenci alabilir. Bu sayılar da üniversiteler tarafından belirlenir ve açıklanır.

KURUMLAR ARASI YATAY GEÇİŞ

Kurumlar arası yatay geçiş yükseköğretim kurumlarının aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında ve Yükseköğretim Kurulu tarafından yayınlanan kontenjanlar çerçevesinde yapılır.
Kurumlar arası yetay geçiş için öğrencinin, kayıtlı olduğu programdan bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının en az 100 üzerinden 60 olması şarttır.


YATAY GEÇİŞ HANGİ KURUMLAR ARASINDA YAPILABİLİR?

1. Açıköğretim ya da Uzaktan Eğitim Programlarından Normal Öğretime Yatay Geçiş Yapılabilir.

2. Açıköğretim ya da Uzaktan Eğitim Programları Arasında Yatay Geçiş Yapılabilir.

3. Birinci veya İkinci Öğretim Programlarından Açık veya Uzaktan Eğitim Programları Arasında Yatay Geçiş Yapılabilir.

4. İkinci Öğretim Programları Arasında Yatay Geçiş Yapılabilir.

5. Merkezi Yerleştirme ile Öğrenci Alan Bir Programdan Özel Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alan Bir Programa Yatay Geçiş Yapılabilir.

6. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Polis Akademisi ile Diğer Yükseköğretim Kurumları Arasında Yatay Geçiş Yapılabilir.

7. Yurdışındaki Yükseköğretim Kurumları ile Türkiye’deki Yükseköğretim Kurumları Arasında Yatay Geçiş Yapılabilir.


KURUM İÇİ YATAY GEÇİŞ

Öğrenciler kayıtlı oldukları üniversite içinde ilgili bölümler arasında da belli şartları yerine getirdikleri takdirde yatay geçiş yapabilirler.

Kurum iç yatay geçiş kontenjanları, ilgili diploma programının son dört yıla ait taban puanları, varsa kurum iç yatay geçiş için senato tarafından öngörülen ilave şartlarla birlikte, son başvurunun kabul edileceği günden en az 15 gün öncesinde YÖK’ün internet sayfasında ilan edilir.

Programların kurum içi kontenjanları aynı fakülte, yüksekokul, konservatuvar veya meslek yüksekokulu bünyesinde yer alan diploma programları ile diğer fakülte, yüksekokul, konservatuvar veya meslek yüksekokulu bünyesindeki diploöa programları için ayrı ayrı belirlenebilir.
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2017, 01:46:36 Gönderen: GameLear » 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kuruluş Tarihi Kutucuğa Yazın(1975):